Jak skutecznie wybielić biustonosz

Białe biustonosze i majtki są szczególnie narażone na utratę swojego koloru. Żółkną, szarzeją i łatwo mogą się farbować.

Choć biała bielizna kojarzona jest z klasyką ,elegancją i delikatnym pięknem wymaga nieco większej uwagi. Nie oznacza, że lepiej z niej zrezygnować. Jak wybielić biały biustonosz? Czy można stosować środki chemiczne? Jaki wybielić biustonosz domowym sposobem?

 

 

Wybielanie biustonosza chemią

Do wybielenia biustonosza można zastosować środki z chlorem lub utleniaczem. Wybielacz chlorowy cechuje przede wszystkim jego niezawodność. Niestety jest to bardzo mocny środek ,który niszczy tkaniny. W szczególności te delikatne. Jeżeli jednak decydujemy się na jego użycie zdecydowanie bardziej zalecany jest on dla biustonoszy bawełnianych.

Zamocz stanik w wodzie z wybielaczem na 15-20min. Pamiętaj aby dokładnie wypłukać stanik w ciepłej, a potem kilkukrotnie w zimnej wodzie.

 

Chcąc stosować środki chemiczne dla odzyskania bieli naszej bielizny lepiej wybrać wybielacze tlenowe. Są bezpieczniejsze, ponieważ można je swobodnie stosować do wybielania tkanin syntetycznych i bardzo delikatnych takich jak biustonosze wykończone koronkami i haftami.

Wybielacz tlenowy możemy stosować zarówno do prania automatycznego jak i ręcznego.

Namocz biustonosz w ciepłej wodzie z dodatkiem wybielacza i zostaw go na parę godzin. Po tym czasie wystarczy delikatnie wyprać go ręcznie i wypłukać.

 

Wybielanie biustonosza domowymi sposobami

 

Jeśli obawiasz się stosowania chemii dla odzyskania bieli swojej bielizny możesz zastosować jeden z domowych roztworów. Ich zaletą jest to, że są delikatne i nie wymagają dodatkowych zakupów, bo któryś ze składników bazowych dla stworzenia poniższych roztworów z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.

 

SODA

 

Niezastąpiona do czyszczenia domu i gotowania okazuje się, że świetnie sprawdzi się również przy wybielaniu.

  • Namocz stanik na kilka godzin w ciepłej wodzie z sodą. Potem go wypłucz.
  • Namocz stanik w roztworze sody i soli w proporcjach 3:2. Po 30 minutach wyjmij i wypierz stanik ręcznie.
  • Do garnka wsyp sodę i trochę proszku. Zanurz stanik i gotuj przez ok 30 min. Mieszaj drewnianą łyżką. UWAGA! Ostatnia metoda nadaje się tylko do wybielania bawełnianych biustonoszy.

  • Dodaj sodę do prania i nastaw pralkę.

 

SPIRYTUS

Bawelnianą bieliznę zamocz w roztworze spirytusu amoniakowego. 2 łyżki spirytusu wlej do 2l chłodnej wody. Zostaw biustonosz na 12 godzin.

 

OCET

Namocz stanik w roztworze octu z chłodną wodą. Po 30 minutach wyjmij i wypłucz.

 


Zapobieganie szarzeniu białego biustonosza

 

Zachowanie bieli biustonosza będzie łatwiejsze jeśli wcielimy w życie kilka zasad:

  • Pierz w niskiej temperaturze 30stopni. Wyższe temperatury mogą utwralać niektóre zabrydzenia.
  • Białe pierz tylko z białym.
  • Nie susz na gorącym kaloryferze.
  • Pierz bez wirowania.