Jak prać biustonosz, żeby go nie zniszczyć?

Temat prania biustonosza jest niezwykle istotny, ponieważ ma on bezpośredni i znaczący wpływ na trwałość naszej bielizny. Zbyt intensywny sposób czyszczenia może go zdeformować, zniszczyć koronki i hafty przez co sprawi, że będziemy mogły się z nim pożegnać.

W tym wpisie omówię jak prać biustonosze, tak abyś mogła cieszyć się nim jak najdłużej.


Pranie biustonosza - ręcznie czy w pralce?

Zawsze lepiej dla delikatnych tkanin takich jak bielizna koronkowa wybrać pranie ręczne, dzięki temu samodzielnie regulujemy siłę prania biustonosza. Dłonie są delikatniejsze niż pralka. Nie zgniatają miseczek, nie rozciągają ramiączek i są delikatne dla haftów i koronek.

W pralce możemy bez obaw prać staniki sportowe. Pozostałe modele lepiej prać ręcznie aby zachować ich fason i właściwości.Pranie biustonosza w pralce.

Jeżeli decydujemy się prać swoje biustonosze w pralce pamiętajmy o wybraniu programu do prania bielizny lub tkanin delikatnych wybierając temperaturę 30-40 stopni.

Niezbędne podczas prania biustonoszy jest zastosowanie woreczków do prania bielizny. Chronią one biustonosz przed skręceniem i uszkodzeniem haftek. Przydadzą się również kule do prania biustonoszy chronią one kształt miseczek zapobiegając ich odkształcaniu i gnieceniu oraz zaciąganiu i mechaceniu materiału. Zapobiega ona również wypadaniu drutów i fiszbin.Ręczne pranie biustonosza

Decydując się na ręczne pranie biustonoszy użyj ciepłej wody i delikatnego płynu do prania. Pamiętaj aby z miseczkami obchodzić się w sposób delikatny. Nie gnieć ich i nie wyżymaj!

Pamiętaj o ramiączkach- przy regulatorach długości może zbierać się bród. Biustonosze push-up potrafią wchłonąć sporo wody. Chcąc pozbyć się wody z nasiąkniętych miseczek otul biustonosz ręcznikiem i delikatnie naciskaj, a ręcznik przejmie nadmiar wody.


Środki odpowiednie do prania biustonosza

Najlepiej przy praniu biustonoszy sprawdzą się płyny do prania delikatnych tkanin np. te dla dzieci lub mydło marsylskie.

Raz na kilka prań można zastosować mocniejszy środek piorący – taki jakiego używamy dla odzieży. Z czasem biała bielizna może szarzeć lub żółknąć można w tym celu zastosować środki chemiczne - chlor lub delikatniejsze domowe metody – roztwór sody, spirytusu lub octu.

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji o zapobieganiu szarzenia biustonoszy i metodach ich wybielania zobacz, Jak skutecznie wybielić biustonosz.Suszenie biustonosza

Stanika nie wolno wyżymać, wyciskać ani tym bardziej odwirowywać. Delikatnie odsącz go z wody dłońmi lub ręcznikiem. Biustonosz susz rozłożony płasko na ręczniku. Nie susz biustonoszy w suszarce, na gorącym kaloryferze czy zawieszonych za ramiączka w ten sposób Twoja bielizna szybko się odkształci i zniszczy.